Woda ryżowa na włosy: działanie i efekty

Woda ryżowa to składnik, który Azjatki w swojej pielęgnacji stosują od wielu pokoleń. Jak to właściwie działa?

Woda ryżowa jest bogatym źródłem protein, które odbudowują strukturę włosów, a także zawiera mnóstwo nawilżających i regenerujących pasma humektantów (skrobi ryżowej). W wodzie ryżowej znajduje się również mnóstwo witamin, w tym witamina E oraz witamina B, a także magnez, potas, cynk i żelazo.

A efekt? Sprężyste, miękkie, gładkie, sypkie, pełne blasku włosy już po pierwszym użyciu.

 Przy regularnym stosowaniu woda ryżowa wpłynie genialnie również na porost włosów - skutecznie go przyspiesza.

Szybki przepis na wodę ryżową na włosy

Pół szklanki zwykłego ryżu przesyp do miski i dokładnie wypłucz, a następnie zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą. Odstaw płukankę na minimum 15 minut. Po tym czasie odcedź ryż zachowując wodę, a powstałą miksturę zabierz ze sobą do łazienki. Włosy umyj jak zwykle, a po spłukaniu szamponu oblej je obficie płukanką z wody ryżowej i pozwól jej pozostać na pasmach przez ok. 10 minut. Następnie spłucz zimną wodą i nałóż maskę lub odżywkę, a potem spłucz jak zawsze.

Fermentowana woda ryżowa

Pół szklanki zwykłego ryżu przesyp do miski i dokładnie wypłucz, a następnie przesyp do garnka i zalej 4 szklankami wody. Gotuj przez ok.10 minut na małym ogniu. Pod koniec gotowania możesz wrzucić do garnka skórkę z połowy pomarańczy - nada miksturze pięknego zapachu. Całość ostudź, a następnie przelej do słoika i trzymaj w lodówce przez minimum 24 godziny.

Aby przygotować płukankę do jednego mycia odlej ze słoika pół szklanki i rozcieńcz ją w dużej szklance wody. Sposób mycia pozostaje taki sam, jak w przypadku pierwszej metody. Fermentowaną wodę ryżową możesz przechowywać w lodówce do tygodnia.

Woda ryżowa na włosy: jak często stosować?

tak często, jak Twoje włosy tego potrzebują. Największym wyznacznikiem jest jednak porowatość włosów - im wyższa, tym częściej możesz wykonywać taką płukankę, nawet do 2 razy w tygodniu. Jeśli Twoje włosy są niskoporowate wystarczy, że tego rodzaju płukankę zastosujesz raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.